Profesjonalne zarządzanie majątkiem kojarzy się polskim przedsiębiorcom głównie z powiększaniem kapitału, ilością posiadanych dóbr, kolejnymi inwestycjami, etc. Wiele firm uruchamiających swoją działalność w latach 90-tych i późniejszych, zakładanych było w najprostszych postaciach, z reguły jako jednoosobowe działalności gospodarcze. Co więcej duża część tych biznesów przetrwała do dzisiaj w niezmienionej formie. Ogromna ilość biznesów osiągnęła duże rozmiary m.in. posiada swoje oddziały, zwiększyła się liczba pracowników, urosły zarówno przychody, zyski, a w konsekwencji znacząco zwiększyła się wartość firmy i to zarówno ta bilansowa jak i rynkowa. Przez bardzo długi czas, zdecydowana większość działań skoncentrowana była na powiększaniu majątku, zarówno firmowego jak i prywatnego. Poważne i profesjonalne podejście do tematu związanego z zarządzaniem majątkiem, powinno również zakładać jego skuteczną ochronę. Ochronę, rozumianą jako przemyślany i kilkupoziomowy plan długoterminowego korzystania z benefitów finansowych firmy prowadzonej przez i dla kolejnych pokoleń. Sukcesywne powiększanie biznesu wiążę się również z zaciąganiem kolejnych zobowiązań, bez których rozwój nie byłby możliwy. Zobowiązania te, a raczej ryzyko ich nie wykonania jest obecnie największym zagrożeniem dla przedsiębiorców prowadzących działalność w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa.
INDYWIDUALNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. CZYM JEST?
Jest to najczęściej spotykana forma prawna prowadzenia działalności w Polsce. Zdecydowana większość przedsiębiorców, którzy po upadku komunizmu zakładali firmy prywatne właśnie w tej formie działa do chwili obecnej. Forma ta również jest najbardziej popularna z uwagi na szybkość jej utworzenia i najprostszą formę prowadzenia biznesu. Obecnie indywidualną działalność można uruchomić przez Internet za pośrednictwem systemu CEIDG.
Z uwagi na prostotę i wygodę prowadzenia działalności w tej formie większość przedsiębiorców jest do niej przyzwyczajona i nie widzi powodów jej zmiany tym bardziej, że przepisy prawa nie nakładają obowiązku zmiany takiej formy prawnej nawet w sytuacji kiedy przedsiębiorstwo urośnie do dużych rozmiarów.
ZALETY
• Najprostsza forma prawna
• Łatwe uruchomienie, prosta likwidacja
• Niskie koszty prowadzenia
• Nie wymaga prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych ( obligatoryjnie po przekroczeniu obrotów wskazanych w przepisach)
WADY
• Odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa zarówno majątkiem firmowym jak i prywatnym
• Brak możliwości prowadzenia firmy z wspólnikami lub członkami rodziny
• Brak możliwości przekazania firmy następnym pokoleniom (wyjątek – zarząd sukcesyjny)
• Brak możliwości sprzedaży firmy – sprzedać można tylko składniki przedsiębiorstwa
ZAGROŻENIA
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej niesie za sobą wiele zagrożeń. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:
1. Odpowiedzialność osoby fizycznej całym majątkiem za zobowiązania przedsiębiorstwa
W przypadku prowadzenia działalności w tej formie nie ma wyraźnego podziału na majątek prywatny i majątek firmowy przedsiębiorcy. W związku z tym w przypadku problemów z regulowaniem zobowiązań przedsiębiorca będzie odpowiadał nie tylko majątkiem firmowy, ale i prywatnym.
2. Śmierć przedsiębiorcy = śmierć biznesu
Prowadzenie działalności we wskazanej formie ściśle jest związane z osobą przedsiębiorcy. W związku z tym, w przypadku jego śmierci następuje:
Należy pamiętać, że dziedziczeniu de facto nie podlega firma. Dziedziczeniu podlegają składniki majątkowe, które wchodziły w jej skład. W praktyce oznacza to, że spadkobiercy nabywają udział w każdym jej składniku (następuję współwłasność np. każdego samochodu).
Spadkobiercy przedsiębiorcy zmierzą się z ogromnymi problemami, których można z łatwością uniknąć dokonując odpowiednich zmian organizacyjno – prawnych.